Logopedia, wady wymowy

Pomoce i ćwiczenia logopedyczne - wady wymowy u dziecka

Mowa jest wytwarzana przez zespół mięśni w obrębie głowy, szyi, klatki piersiowej i brzucha. Jej rozwój jest procesem stopniowym, wymagającym wielu lat praktyki, w którym uczymy się regulować mięśnie tak, aby wytworzyć zrozumiałe dźwięki. Wady wymowy u dziecka występują wtedy, gdy czynność mówienia lub/i rozumienia wykształca się później niż u rówieśników, zniekształca ono głoski lub też kiedy cierpi ono na nieprawidłową budowę i funkcjonowanie narządów mowy.
W trosce o rozwój najważniejszych umiejętności u dzieci, jakimi są słuch i mowa opracowaliśmy specjalistyczne pomoce logopedyczne nakierowane na leczenie wad wymowy oraz na wykształcenie prawidłowego funkcjonowania wszelkich organów biorących udział w procesie komunikacji. Przygotowane przez nas pomoce i testy a także inne logopedyczne akcesoria są dedykowane zarówno dla dzieci, jak i dla szkół oraz dla nauczycieli.
Fachowo opracowany Logopedyczny Niezbędnik zawiera między innymi karty do ćwiczeń motoryki narządów artykulacyjnych, bajeczki logopedyczne i żetony do liczenia. Popularnym rozwiązaniem jest gra pod tytułem „Słyszę, widzę, wymawiam” przeznaczona do nauki prawidłowego wymawiania głosek i pomocna w szczególności dla dzieci przejawiających różnego rodzaju trudności w czytaniu i pisaniu. Dzieciom jest dużo łatwiej i przyjemniej pracować nad sprawnością organów mowy poprzez naśladowanie już znanych symboli (pomocna może okazać się gra „Gimnastyka buzi i języka”).
Warto pamiętać o tym, że dzieci często są przez otoczenie oceniane pod kątem tego, co i w jaki sposób mówią. Zaburzenia na polu mowy i komunikacji mogą prowadzić do trudności adaptacyjnych szczególnie w środowisku takim jak szkoła, co z kolei może w znaczącym stopniu obniżyć poczucie własnej wartości, ich pozycję w grupie rówieśników oraz może ograniczyć ich rozwój emocjonalno-psychiczny. Komunikowanie to jedna z najważniejszych umiejętności nabywanych w wieku szkolnym, o której prawidłowe wykształcenie należy dbać wykonując odpowiednie ćwiczenia logopedyczne.

Zapisz na liście

Brak list.
Dodaj nową listę