Rozwój pamięci i logicznego myślenia

Nauka logicznego myślenia, kojarzenia faktów, oraz doskonała pamięć, która rzadko kiedy zawodzi, to bardzo ważne aspekty naszych zdolności umysłowych. Tak naprawdę mózg trenować należy zacząć już wtedy, gdy jeszcze jest się w okresie, z którego nie wynosi się żadnych wspomnień - w niemowlęctwie. Warto więc kompletować w dziecięcym pokoiku zabawki nastawione na rozwój tych funkcji poznawczych.
Jak ćwiczyć pamięć i logiczne myślenie u dziecka? Od malucha, który dopiero zaczyna siedzieć i raczkować, trudno oczekiwać umiejętności rozwiązywania krzyżówek. Jednak już wtedy można mu podsuwać zabawki mające na celu dopasowywanie kształtów - w postaci drewnianych lub plastikowych klocków czy układanek. Im starsze dziecko, tym bardziej skomplikowane tangramy można mu pokazywać, stopniowo podnosząc mu poprzeczkę. Ćwiczenia na pamięć u dzieci opierają się przede wszystkim na intuicyjnych zabawach w memo, czy układaniu prostych, raz zobaczonych wzorów z klocków. Zabawy rozwijające pamięć u maluchów mogą być wykonywane od najmłodszych lat, w ramach codziennych zabaw i treningów o charakterze edukacyjnym, wraz z rodzicami. Stanowią one przyjemną formę rozrywki dla dziecka, a przy okazji trenują jego pamięć. Nauka wyciągania wniosków polegająca na umiejętności układania sekwencji logicznych jest bardzo przydatna w każdym etapie późniejszej edukacji - mówienia, czytania, liczenia, pisania.
Wszelkie pomoce dydaktyczne, które usprawnią naukę logicznego myślenia i wspomogą pamięć, są bardzo mile widziane u każdego dziecka. Dzięki poświęceniu maluchowi czasu na naukę tych umiejętności, w przedszkolu nie będzie on odstawał tak bardzo od rówieśników pod tym kątem. Tym samym będzie w stanie stopniowo w sposób sprawny i uporządkowany osiągać kolejne stopnie edukacji. Nauka logiki oraz wzmacnianie pamięci u dziecka będzie szalenie ważne, gdy rozpocznie ono naukę czytania, pisania czy liczenia. Nic nie jest w stanie zastąpić tych umiejętności u ucznia, dlatego warto poświęcić dość czasu i energii na szlifowanie ich, z pomocą odpowiednich materiałów dydaktycznych.

Zapisz na liście

Brak list.
Dodaj nową listę